Aquarius Client v. 2.0 platinum
Obraz prezentujący logo katalogu Aquarius.

Informacje podstawowe

Katalog metadanych AQUARIUS to aplikacja przeznaczona do publikacji metadanych, zgodnie z zapisami ustawy i Infrastrukturze informacji przestrzennej z 4 marca 2010r., rozporządzeniem  o usługach sieciowych oraz innymi aktami prawnymi (dyrektywa INSPIRE, rozporządzania do dyrektywy). Jako taki AQUARIUS stanowi jedno z podstawowych narzędzi niezbędnych do budowy węzłów Infrastruktury Informacji Przestrzennej (IIP).
Katalog metadanych AQUARIUS pełni funkcję aplikacji do publikowania metadanych geoinformacyjnych oraz przeszukiwania – za pośrednictwem metadanych – zasobów danych przestrzennych zgromadzonych w ramach IIP.  Zgodnie z zapisami dokumentów INSPIRE AQUARIUS posiada zaimplementowane dwie usługi:

AQUARIUS zbudowany jest z trzech głównych komponentów:

Katalog metadanych  AQUARIUS jest pierwszą i jedyną tego rodzaju aplikacją powstałą w Polsce. Powstał w ramach własnych prac badawczo rozwojowych finansowanych w całości przez Instytut i stanowi oryginalne osiągnięcie w zakresie obsługi metadanych geoinformacyjnych.

Kategoria główna

Po użyciu linku do katalogu wyświetla się okno główne aplikacji, które zaprezentowano poniżej. W kategorii głównej istnieje możliwość wyszukiwania dokumentów metadanych wg:

Aby wyszukać np. wszystkie dokumenty zawierające słowo działki i będące zbiorami danych przestrzennych należy:

  1. Wybrać typ zasobu.
    Obraz prezentujący wybór typu zasdobu.
  2. Wskazać obszar, z którego chcemy metadane wyszukać. Można to zrobić poprzez wpisanie współrzędnych, lub wybranie obszaru klawiszem „pobierz obszar” Obraz prezentujący ikonę, po naciśnięciu której katalog wyświetla mapę z możliwością wyboru obszaru. znajdującym się po prawej stronie okna. Po jego zamknięciu katalog automatycznie wczyta wybrane współrzędne.
     Obraz prezentujący wybór obszaru, z którego chcemy wyszukać metadane.
    Obraz prezentujący funkcjonalność wyboru obrazu poprzez wskazanie na mapie.
  3. Wpisać poszukiwane słowo kluczowe – np. „działki”.
     Obraz prezentujący wybór słowa kluczowego dla wyszukiwanych metadanych.
  4. Kliknąć klawisz „Wyszukaj metadane”.
    Obraz prezentujący wypełnione okno główne wyszukiwania metadanych.

Przeglądanie dokumentów metadanych

Po wprowadzeniu warunków wyszukiwania, katalog zwraca listę dokumentów metadanych, które spełniają wymienione kryteria. Aby móc przeglądać te dokumenty należy:

  1. Kliknąć ikonę „pokaż metadane” Obraz prezentujący ikonę, wyświetlającą wprowadzone do dokumentu metadanych informacje. .
     Obraz prezentujący lokalizację ikon umożliwiającyh dostęp do informacji zawartych w wyszukanych dokumentach metadanych.
  2. Pokaże się wówczas okno, w którym można przeczytać wszystkie wprowadzone do dokumentu metadanych informacje.
     Obraz prezentujący informacje zapisane w przykładowym dokumencie metadanych.
  3. Dla łatwiejszego przeglądania metadane zostały pogrupowane, a następnie wyświetlone w postaci tzw. listy rozwijalnej. Poszczególne pozycje można otwierać i zamykać według potrzeb klikając odpowiednio „+” lub „-”.
    Obraz prezentujący funkcjonalność rozwijania i zwijania listy informacji.

Podgląd obszaru

W celu pokazani na mapie zasięgu obszaru, z którego pochodzą metadane geoinformacyjne, należy użyć funkcji  „pokaż obszar” Obraz prezentujący ikonę, wyświetlającą na mapie zasięg obszaru pliku metadanych. .
Obraz prezentujący lokalizację ikon umożliwiającyh podgląd na mapie zasięgu obszaru dokumentu metadanych.

Spowoduje to wyświetlenie się okna z mapą, na którym właściwy obszar zostanie podświetlony zgodnie z informacjami, jakie zostały wprowadzone do dokumentu metadanych w postaci „geograficznego prostokąta ograniczającego”.
Obraz prezentujący zasięg obszaru dla przykładowego dokumentu metadanych.

Mapę można przybliżać bądź oddalać za pomocą klawiszy funkcyjnych umieszczonych w lewym górnym oknie mapki lub za pomocą przycisku myszki scroll.

Podgląd danych przestrzennych

Dla niektórych dokumentów metadanych dostępna jest opcja podglądu danych przestrzennych. Aby uzyskać podgląda należy kliknąć przycisk „pokaż dane” Obraz prezentujący ikonę, umożliwiającą podgląd danych przestrzennych dla dokumentu metadanych. .
Obraz prezentujący lokalizację ikon umożliwiającyh podgląd na mapie danych przestrzennych, dla których utworzono dokument metadanych.

Pojawi się wówczas okno z podglądem danego zasobu.
Obraz prezentujący podgląd danych przestrzennych dla przykładowego dokumentu metadanych.

Ikona ostrzeżania "Uwaga" UWAGA!

Nie każdy dokument metadanych posiada podgląd WMS. Informacje o ograniczeniach w dostępnie do danych przestrzennych znajdują są w pliku metadanych w sekcji „Warunki dotyczące dostępu i użytkowania”. Ograniczenia nadawane są przez jednostki odpowiedzialne za tworzenie metadanych.

Pobierz metadane

Aby pobrać metadane należy użyć funkcji „pobierz metadane” Obraz prezentujący ikonę, umożliwiającą pobranie dokumentu metadanych. .
Obraz prezentujący lokalizację ikon umożliwiających pobranie dokumentu metadanych.

Następnie należy wskazać, gdzie plik ma zostać zapisany i kliknąć OK.
Obraz prezentujący podgląd okna dialogowego dla zapisu przykładowego dokumentu metadanych.